Demokratyczna Republika Konga – Powódź w Uvirze: tysiące rodzin dotkniętych, ucierpiało również dzieło salezjańskie

29 kwiecień 2020

(ANS – Uvira) – W nocy z 17 na 18 kwietnia miasto Uvira, w prowincji Kiwu Południowe, nawiedziły silne deszcze, które wyrządziły ogromne szkody. Również salezjanie, obecni w tym mieście od 2002 roku, zostali dotknięci powodzią z powodu utrzymywania się tego ulewnego deszczu w kolejnych dniach: woda zniszczyła różne pomieszczenia i warsztaty. Jednak najbardziej martwią się o licznych potrzebujących, którzy potrzebują natychmiastowej pomocy.

W tę pamiętną noc rzeki Kanvimvira e Mulongwe, które wylały, zabrały ze sobą domy, samochody i inne części infrastruktury, wpadając następnie do jeziora Tanganica, które podniosło się do tego stopnia, że jego wody zalały siedliska odległe prawie 1 km dalej. Ci, którzy przeżyli, zostali odcięci i boją się najgorszego z powodu tej pory deszczowej, która jeszcze się nie skończyła. Blisko 40 osób straciło życie, zwłaszcza dzieci i osoby w podeszłym wieku. Ponad 4500 rodzin utraciło to niewiele, co posiadały.

Powodzianie schronili się w szkołach podstawowych i w miejscowych kościołach. Salezjańska parafia “Beata Anuarite” udzieliła schronienia około stu osobom; te jednak przebywają w pomieszczeniach przepełnionych i w złych warunkach higienicznych: brakuje wody pitnej, usługi higieniczne są niewystarczające... W tej sytuacji trzeba zapobiegać pojawieniu się chorób wywołanych użytkowaniem brudnej wody, takich jak cholera, ale nie jest to łatwe, ponieważ wody wspomnianych rzek i jeziora Tanganica już są zanieczyszczone, a samo miasto jest odcięte od reszty kraju, jako że dwa mosty, które umożliwiały dostęp, nie wytrzymały w czasie tej klęski żywiołowej; także granica z Burundi pozostaje zamknięta z powodu izolacji związanej z rozprzestrzenianiem się Covid-19.

Salezjańskie dzieło zostało zalane w dniu 22 kwietnia. Część murów odgradzających została porwana przez wodę, a ta wdarła się do pomieszczeń warsztatów spawalniczych, niszcząc znajdujące się tam wyposażenie. Natomiast w warsztatach krawieckich maszyny, które na szczęście znajdowały się na stołach, nie ucierpiały. Co się tyczy warsztatów budowlanych, zostały zniszczone cegły, które wykorzystywali uczniowie w czasie swoich praktyk. Woda dostała się również do warsztatów stolarskich.

“Wielu uczniów z naszej szkoły utraciło kontakt z bliskimi, domy, materiały szkolne. Rodziny straciły swoje domy, żywność, odzież... – stwierdza ks. André Kazembe, dyrektor dzieła. Jednym słowem, lud Boży z naszej parafii, a zwłaszcza uczniowie naszych szkół, liczy na naszą pomoc duszpasterską”.

InfoANS

ANS - “Agencja iNfo Salezjańska” - jest periodykiem wielotygodniowym telematycznym, organem komunikacji Zgromadzenia Salezjańskiego, zapisanym w Rejestrze Trybunału Rzymskiego pod nr 153/2007.

Ta witryna używa plików cookies także osób trzecich w celu zwiększenia pozytywnego doświadczenia użytkownika (user experience) i w celach statystycznych. Przewijając stronę lub klikając na któryś z jej elementów, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies. Chcąc uzyskać więcej informacji w tym względzie lub odmówić zgody, kliknij polecenie „Więcej informacji”.