Filipiny – Dzieło “Don Bosco Victorias” pomaga 2600 rodzinom dotkniętym powodzią

20 styczeń 2021

(ANS – Victorias) – Niespodziewana powódź, jaka miała miejsce na początku tego roku, spowodowana wylaniem rzeki Suba, w pobliżu salezjańskiej parafii pw. św. Józefa Robotnika w Victorias, zrodziła wiele problemów dla miejscowej ludności, ale stała się również okazją do zawiązania się wspaniałego ruchu solidarności, w który włączyło się wielu członków lokalnych społeczności i dobroczyńców Rodziny Salezjańskiej.

Te problemy, jakie odczuwa tysiące rodzin z okolicy Victorias, są bardzo poważne: zniszczone domy i brak pożywienia. Jednak w ciągu ostatnich dwóch tygodni przynajmniej 2600 rodzin otrzymało pomoc materialną w ramach salezjańskich inicjatyw, a wiele z tych rodzin znalazło również schronienie w Sanktuarium Maryi Niepokalanej w dzielnicy Cane Town. Na stronie Facebooka parafii w Victorias można zapoznać się szczegółowo z tą akcją pomocy i dowiedzieć się o darowiznach, jakie były przekazywane każdego dnia – do dotyczyło zarówno pieniędzy, jak i artykułów pierwszej potrzeby: makaron, odzież, koce, ręczniki, buty, ryż, mydło, herbatniki, konserwy...  

Ks. Joriz Calsa, salezjanin, delegat ds. duszpasterstwa młodzieżowego inspektorii Filipin Południowych (FIS), stwierdza: “To błogosławione wsparcie jest również udzielane nam przez niektórych naszych przyjaciół z Cebu, ze wspólnot lokalnych, z których wielu to byli wychowankowie różnych naszych szkół. To już drugi tydzień pomocy żywnościowej z naszej strony. W ostatnich dwóch tygodniach przekazaliśmy żywność i inne artykuły 2600 rodzinom. Skupiliśmy się na tym rodzaju pomocy, jako że materiały budowlane sporo kosztują i nie jesteśmy w stanie ich nabyć. Skierowaliśmy w tym względzie apel na Facebooku naszej parafii.

Potem dyskutowaliśmy o tym potrzebach w czasie spotkania dyrektorów FIS i otrzymaliśmy pomoc z różnych placówek salezjańskich rozsianych po archipelagu Visayas i Mindanao, a także od naszych sprawdzonych partnerów, którzy wspierają salezjańskie działania.

Ta nasza parafialna inicjatywa została bardzo doceniona, a zwłaszcza – otwarcie bram naszego Sanktuarium w Cane Town, by zapewnić schronienie 87 osobom. Z wielkim uznaniem spotkała się również pomoc żywnościowa, którą zapewnialiśmy przez ponad dwa tygodnie.  

Podzielimy się również tym naszym doświadczeniem z grupą pomocy społecznej diecezji Bacolod, starając się wesprzeć te wszystkie działania, które pomogą powstrzymać tego rodzaju niespodziewane powodzie nie tylko tutaj, w Victorias, ale także w innych miejscach, takich jak Silay, Talisay, Bacolod, Magalona i San Carlos City”.

Ta cała akcja pomocy jest możliwa dzięki licznym wolontariuszom. Początkowe paczki były przekazywane w Sanktuarium w Cane Town, a potem dostarczane do poszczególnych domów, a teraz ten ruch “łask” otrzymywanych i przekazywanych  jest kontynuowany.

Salezjańska parafia pw. św. Józefa Robotnika w Victorias rozciąga się na dość rozległym obszarze wiejskim, zamieszkanym przez ludność, która zarabia na swoje życie, trudniąc się rolnictwem. Ta znajduje się na wyspie Negros, w diecezji Bacolod, którą kieruje bp Patrick Buzon, salezjanin. Salezjańska wspólnota w Victorias to pierwsza placówka salezjańska, która powstała na Filipinach, co miało miejsce w 1951 roku.

InfoANS

ANS - “Agencja iNfo Salezjańska” - jest periodykiem wielotygodniowym telematycznym, organem komunikacji Zgromadzenia Salezjańskiego, zapisanym w Rejestrze Trybunału Rzymskiego pod nr 153/2007.

Ta witryna używa plików cookies także osób trzecich w celu zwiększenia pozytywnego doświadczenia użytkownika (user experience) i w celach statystycznych. Przewijając stronę lub klikając na któryś z jej elementów, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies. Chcąc uzyskać więcej informacji w tym względzie lub odmówić zgody, kliknij polecenie „Więcej informacji”.