Brazylia – Ks. Romero z wizytą w miastach Recife-Bongi, Carpina i Natal

24 marzec 2021
Bongi

(ANS – Recife) –  Słuchanie, obserwowanie, ocenianie, animowanie, wskazywanie najlepszych ścieżek... Takie jest dzisiaj zadanie ks. Gabriela Romero, radcy regionu Ameryki Cono Sud (Stożka Południowego), w odniesieniu do inspektorii Brazylii-Recife (BRE), które ma do spełnienia w imieniu Przełożonego Generalnego; odwiedził już kilka wspólnot tej inspektorii.

Po rozpoczęciu wizytacji nadzwyczajnej, co uczynił na początku marca, zaczynając od Domu inspektorialnego, ks. Romero przybył do Bongi-Recife, gdzie przebywał od 5 do 8 marca. Przede wszystkim prowadził dialog ze wspólnotą salezjańską, składającą się z 4 profesów wieczystych i dwóch aspirantów; przy tej okazji poznał także realia parafii “Matki Bożej Fatimskiej” oraz rozmawiał z członkami Rady parafialnej i lokalną Rodziną Salezjańską. „Były to dni naznaczone głęboką radością dla całej naszej parafii, zwłaszcza w tym momencie społecznego dystansu. Spotkanie z ks. Gabrielem przyniosło wiele zadowolenia i stanowiło zachętę do dalszego działania: byliśmy zafascynowani jego prostotą, jego spontanicznym podejściem do wszystkich ” - powiedział jeden z parafian.

W tych samych dniach ks. Romero odwiedził także szkołę „Don Bosco”, gdzie został ciepło przyjęty przez ekipę wychowawczą; poznał historię i aktualną misję szkoły, które przedstawili mu dyrektor Mirelly Silva oraz kierownicy różnych kierunków; wziął także udział w lekcji online za pośrednictwem „Google Meet”, w której uczestniczyło ponad 80 ludzi młodych.  

W dniu 9 marca radca regionu rozpoczął wizytację we wspólnocie "Najświętszego Serca Pana Jezusa" w Recife, po czym kontynuował ją, udając się 15 marca do miejscowości Carpina, gdzie salezjanie prowadzą zarówno szkołę „Don Rinaldi”, jak i parafię św. Józefa. Spotkał się z personelem szkoły, zapoznając się z wyzwaniami, osiągnięciami i planami tego ośrodka. Zaś w odniesieniu do wspólnoty parafialnej przedstawił jej zwięzły, konkretny program, zachęcając, by była ona parafią „salezjańską”, tzn. by była młoda, ludowa, tj. dla biednych; misyjna, tj. wychodząca na zewnątrz.

Następnie w niedzielę, 21 marca, ks. Romero dotarł do miasta Natal i rozpoczął wizytę we wspólnocie salezjańskiej, która prowadzi tam parafię i ośrodek edukacyjny. Przedstawiając się i prezentując współbraciom cel swojej misji, radca stwierdził: „W tych dniach będę miał okazję odwiedzić wspólnoty, kaplice i rozmawiać z odpowiedzialnymi za różne sektory działań. Odbędziemy kilka spotkań online i porozmawiam z moimi braćmi salezjanami, którzy mieszkają w tym domu salezjańskim, a następnie przekażę sprawozdanie z tej wizyty i podziękowania dla Przełożonego Generalnego. Z przyjemnością będziemy cieszyć się tymi dniami, poznawać miasto i naszą parafię salezjańską”.

I na koniec, podczas spotkania online w poniedziałek, 22 marca, z Radą duszpasterską parafii św. Jana Bosko w Natal, ks. Romero wezwał świeckich do aktywnego protagonizmu, a całą wspólnotę do podtrzymywania komunii z Kościołem lokalnym i podążania za wskazaniami jego arcybiskupa Jaime Vieiry Rochy.

InfoANS

ANS - “Agencja iNfo Salezjańska” - jest periodykiem wielotygodniowym telematycznym, organem komunikacji Zgromadzenia Salezjańskiego, zapisanym w Rejestrze Trybunału Rzymskiego pod nr 153/2007.

Ta witryna używa plików cookies także osób trzecich w celu zwiększenia pozytywnego doświadczenia użytkownika (user experience) i w celach statystycznych. Przewijając stronę lub klikając na któryś z jej elementów, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies. Chcąc uzyskać więcej informacji w tym względzie lub odmówić zgody, kliknij polecenie „Więcej informacji”.