Etiopia – Pomagać i formować ludność Pugnido

19 czerwiec 2017

(ANS – Pugnido) – Na obszar Pugnido, blisko Gambeli, w Etiopii, dotarła pora deszczowa. Dla wielu ludzi młodych nastał czas egzaminów, zaś pracy misyjnej jest wiele, jak zwykle zresztą. Jednak ten względny spokój nie eliminuje problemów, zwłaszcza tych głęboko zakorzenionych w kulturze, takich jak poligamia. Poniżej przytaczamy świadectwo ks. Filippo Perina, salezjanina misjonarza.   

Prawie każdego dnia odczuwamy tę porę deszczową, znaczoną obfitymi i ulewnymi opadami, tak że wiele dróg i terenów wiejskich jest już zalanych (…). Rozpoczynamy egzaminy na końcu roku dla uczniów szkół średnich, także dotyczy to naszych uczniów (…). Mamy nadzieję, że wszystko pójdzie pomyślnie, a nasi uczniowie otrzymają dobre oceny, które umożliwią im dostanie się na uniwersytety czy kursy przygotowawcze.

Działalność w naszej parafii jest prowadzona każdego dnia, na co składa się odprawianie Mszy św. tutaj i w kaplicach, katecheza, prowadzenie żłobka i jadalni... A w ostatnim tygodniu otwarliśmy także salę z filmami dla dzieci. Zakupiliśmy ławki, zasłony na okna, sprzęt video i audio do wyświetlania filmów, i teraz każdej soboty są filmy. Ostatniej soboty, która była drugą sobotą tych projekcji, przybyło prawie tysiąc dzieci! (…)

Wybudowaliśmy dwie studnie w dwóch różnych wioskach. Jedną po roku prac i trudności, a druga powstała w ciągu tego roku. Studnia z wodą zawsze stanowi cenny dar dla ludności wioski, która może w końcu zaczerpnąć i pić czystą wodę, co było możliwe dzięki pomocy licznych dobroczyńców, którzy nas wsparli i nadal nas wspierają.

Teraz, kiedy nastały deszcze i duch ludności się uspokoił, sprawiając, że w całej okolicy panuje względny spokój, musimy stawić czoła innym problemom, które rodzą się wewnątrz wspólnoty (...), a dotyczą kultury. Kiedy jakiś mężczyzna poślubia kobietę i mają dzieci, a ten mężczyzna ma pracę, jest w stanie w jakiś sposób zaradzić potrzebom rodziny, domu, zadbać o pożywienie, odzież i inne rzeczy. Ale sytuacja się krytyczna, kiedy ów mężczyzna bierze drugą kobietę za żonę i ma kolejne dzieci (...). Odbywamy bardzo wiele spotkań, aby pomóc tym ludziom, zobaczyć, gdzie został popełniony błąd, poszukując razem rozwiązania, niosąc nadzieję... Ale to nie zawsze jest łatwe! 

InfoANS

ANS - “Agencja iNfo Salezjańska” - jest periodykiem wielotygodniowym telematycznym, organem komunikacji Zgromadzenia Salezjańskiego, zapisanym w Rejestrze Trybunału Rzymskiego pod nr 153/2007.

Ta witryna używa plików cookies także osób trzecich w celu zwiększenia pozytywnego doświadczenia użytkownika (user experience) i w celach statystycznych. Przewijając stronę lub klikając na któryś z jej elementów, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies. Chcąc uzyskać więcej informacji w tym względzie lub odmówić zgody, kliknij polecenie „Więcej informacji”.