Kambodża – Silna powódź nawiedziła dzieło “Don Bosco” w Sihanoukville

12 sierpień 2019

(ANS – Sihanoukville) – Intensywne deszcze i silne wiatry, jakie przyniosła tropikalna burza Lekina, w połączeniu z monsunem pochodzącym z południowego-zachodu nawiedziły Kambodżę, wywołując powodzie na różnych obszarach, w tym na terenie Sihanoukville. Już ubiegłego tygodnia minister gospodarki wodnej i meteorologii wydał komunikat, prosząc mieszkańców o przygotowanie się do tej klęski żywiołowej. 

Jednakże szkoła techniczna im. Księdza Bosko i “Hotel and Children Fund”  Sihanoukville zostały podtopione w nocy z 8 na 9 sierpnia. Salezjanin koadiutor  Roberto Panetto, ekonom dzieła “Don Bosco” w Sihanoukville, opisał, co się wydarzyło.

“Po silnych deszczach, padających w poprzednich dniach, udałam się, by skontrolować poziom wody przed naszą szkołą. Już wcześniej radziłem rodzinom z naszego personelu i gościom z parteru, by uważali, bo może się dostać do wnętrza trochę wody” - powiedział pan Panetto. 

“Jednakże wkótce poziom wody zgromadzonej przed naszą szkołą podniósł się i już po kilku minutach woda przerwała tamę, którą ostatnio zbudowaliśmy  celu ochrony przed powodzią” - kontynuuje.

Potem pan Panetto powiedział, że wielka ilość wody zniszczyła wejście do szkoły i nie oszczędziła żadnego z pomieszczeń, które znajdują się na parterze. Zostały zniszczone mieszkania nauczycieli i ci przez wiele godzin szukali jakiegoś schronienia. A poza tym, zostało poważnie zniszczonych wiele maszyn, które były używane w warsztatach szkoły technicznej. Jednak, dzięki Bogu, nikt nie odniósł ran.

“Jeszcze za wcześnie, aby ocenić doznane straty – dodał – ale myślę, że te osiągną sumę miliona dolarów amerykańskich. Jesteśmy szczęśliwi, widząc licznych salezjanów, byłych wychowanków i przyjaciół gotowych nam pomóc w tych trudnych momentach. Dziękujemy wam za waszą modlitwę. Niech dobry Bóg natchnie szczodrych darczyńców do pomocy nam, byśmy mogli zastąpić zniszczone rzeczy nowymi i rozwiąć te problemy w jak najlepszy sposób”. 

Na koniec pan Panetto, w kontekście tej smutnej okazji, zdobywa się na refleksję dotyczącą warunków środowiskowych w Kambodży, stwierdzając, że wycinka drzew jest główną z przyczyn, które doprowadzają do tak poważnych skutków powodzi. Wiele drzew zostało wyciętych, aby w tych miejscach wybudować hotele, wieżowce i centra handlowe, i przez to liczne kanały wodne zostały ograniczone. A poza tym, odpady rzucane w każde miejsce blokują system odwadniania.   

“Natura każe płacić za szkody, jakie jej wyrządzono” - mówi na koniec pan Panetto.

InfoANS

ANS - “Agencja iNfo Salezjańska” - jest periodykiem wielotygodniowym telematycznym, organem komunikacji Zgromadzenia Salezjańskiego, zapisanym w Rejestrze Trybunału Rzymskiego pod nr 153/2007.

Ta witryna używa plików cookies także osób trzecich w celu zwiększenia pozytywnego doświadczenia użytkownika (user experience) i w celach statystycznych. Przewijając stronę lub klikając na któryś z jej elementów, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies. Chcąc uzyskać więcej informacji w tym względzie lub odmówić zgody, kliknij polecenie „Więcej informacji”.