Hiszpania – Ks. Carlos Berro Indurain, hiszpański misjonarz z Senegalu, opowiada o pandemii i salezjańskiej pracy na afrykańskim kontynencie

23 lipiec 2021

(ANS – Sarriguren) – Ks. Carlos Berro Indurain jest hiszpańskim salezjaninem misjonarzem pracującym w Afryce. Pełnił funkcję ekonoma inspektorialnego w Senegalu, na placówce salezjańskiej w  Thies, a w sierpniu uda się do Gambii. Ks. Berro przebywa w Afryce od 1997 roku, rok spędził w Rzymie, a resztę lat spędził w Beninie, Togo, Wybrzeżu Kości Słoniowej, Mali i Senegalu, a wkrótce pozna również Gambię. W ostatnim czasie odwiedził ojczyznę, a dokładniej Nawarrę, gdzie udzielił wywiadu, którego treść została opublikowana na stronie salesianos.info. Poniżej jego fragmenty.

Miejsce, w którym Ksiądz pracuje, jest bardzo niezbezpieczne. Jest ksiądz jednym z ocalałych w czasie ataków w Burkinie Faso, kiedy to zostali zamordowani księża salezjanie César Fernández i Fernando Hernández...

Tak, sytuacja tutaj jest rzeczywiście skomplikowana. Ma się tutaj do czynienia z terrorystami, radykalnymi grupami, które przechodzą swoją formację głównie w Arabii Saudyjskiej, Kuwejcie, na obszarach bardziej na wschód, w Libii. Są to osoby, które chcą wszystko zagarnąć. Trudno jest ich kontrolować i rozwiązanie tego problemu jest tak samo skomplikowane. Pomimo wszystko praca salezjanów nie zmieniła się: edukujemy młodych ludzi, troszczymy się o nasze szkoły i nasze parafie i zajmujemy się chrześcijanami.

Czy Covid-19 w Afryce miał inne oddziaływanie niż w Europie?

W całej Afryce Zachodniej Covid-19 miał odmienny wpływ niż w Europie. Np. w Senegalu, który liczy 16 milionów mieszkańców, było 44 tys. zakażonych, a tysiąc osób zmarło od początku pandemii. Od razu wprowadzono środki ostrożności: blokada, zamknięcie kościołów, szkół, meczetów. Wszystko zostało zamknięte na pewien czas. Nie obchodziliśmy ani Wielkanocy, ani Bożego Narodzenia, ponieważ nasi biskupi wykazali się wielką ostrożnością w tym względzie. Potem powoli były łagodzone te restrykcje, otworzyliśmy szkoły, cały czas zachowując jednak wszelkie niezbędne środki ostrożności, co dotyczyło zarówno uczniów, jak i nauczycieli.

Co Ksiądz może powiedzieć o pobycie w Thies?

Thies to trzecie z największych miast Senegalu. Znajduje się 65 km od Dakaru. Salezjanie prowadzą tam parafię, która obejmuje 500 osób. Przypomnijmy, że chodzi tu o kraj wyraźnie muzułmański i dzielnicę najbardziej muzułmańską tego miasta. Prowadzimy też szkołę średnią i ośrodek kształcenia zawodowego, do których uczęszcza w sumie 400 uczniów. Obenie budujemy również nową szkołę średnią. Z pomocą Przełożonego Generalnego i “Misji Salezjańskich” udało nam się znaleźć pieniądze na zakup terenu i ogrodzenie go. Reszta pieniędzy dotrze. W ten sposób polepszymy naszą ofertę, gdy chodzi zarówno o ośrodek zawodowy, jak i o szkołę średnią.

Cały tekst wywiadu, w języku hiszpańskim, jest dostępny tutaj.

InfoANS

ANS - “Agencja iNfo Salezjańska” - jest periodykiem wielotygodniowym telematycznym, organem komunikacji Zgromadzenia Salezjańskiego, zapisanym w Rejestrze Trybunału Rzymskiego pod nr 153/2007.

Ta witryna używa plików cookies także osób trzecich w celu zwiększenia pozytywnego doświadczenia użytkownika (user experience) i w celach statystycznych. Przewijając stronę lub klikając na któryś z jej elementów, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies. Chcąc uzyskać więcej informacji w tym względzie lub odmówić zgody, kliknij polecenie „Więcej informacji”.