Sri Lanka – Z Księdzem Bosko różne grupy etniczne i religie budują razem nową przyszłość

15 marzec 2018

(ANS – Kurunegala) – Ks. Reginold Fernando jest salezjaninem “multitasking”, jakbyśmy go określili dzisiaj. Jest wikariuszem wizytatorii Sri Lanki, dyrektorem wspólnoty w Metiyagane i kierownikiem salezjańskiego Instytutu Inżynierii Wodno-Lądowej i Elektrycznej, a poza tym zawiaduje na odległość wielkim projektem rolniczym, którego celem jest zapewnienie miejscowej społeczności podstawowej edukacji.

ks. Silvio Roggia SDB

Jakie są charakterystyczne cechy tego Instytutu Inżynierii?

Staraliśmy się uwzględnić to, co najlepsze, korzystając z wielkiej pomocy przedsiębiorstwa “Italcementi”. Na bazie podjętej współpracy proponuje się kursy szkoleniowe na wysokim poziomie i intensywne. W ciągu półtora roku uczniowie odbywają kursy, które kończą się egzaminem państwowym, zamiast trzyletniej nauki w szkołach publicznych. Wyniki, jakie uzyskują, są dobre, a sami absolwenci stanowią zachętę dla innych, gdy chodzi o podjęcie nauki w naszej szkole.

Obecnie Sri Lanka jest krajem cieszącym się pokojem po bardzo bolesnej historii...

Potrzeba wiele lat, aby zagoiły się rany. Być może szkoła zapewnia najbardziej skuteczną terapię, przede wszystkim wtedy, gdy przyjmuje młodych różnych grup etniczynych i wyznaniowych. Jest to jeden z najpiękniejszych owoców pobytu w naszej salezjańskiej szkole. Buddyści i chrześcijanie, młodzi Syngalezi i Tamilowie żyją obok siebie, nawet po raz pierwszy. Kiedy rodzi się przyjaźń, inne imię czy nazwisko, a także wiele uprzedzeń – wszystko to zanika.

W jaki sposób religia wchodzi w życie szkoły, skoro wielu uczniów nie jest chrześcijanami?

To kolejna piękna niespodzianka. Propozycja wychowawcza jest wyraźnie określona, budząc zainteresowanie także wśród tych, którzy nie są katolikami. Mowa tu o Eucharystii, w której uczestniczy znacznie więcej osób, niż można byłoby się tego spodziewać. A potem jest modlitwa “Ojcze nasz”: nie ma innej, bardziej powszechnej, ekumenicznej, łączącej różne religie modlitwy. Ten, kto jej nas nauczył, wie doskonale, jak dotrzeć do serc wszystkich.

Jakie jest Księdza marzenie odnośnie do przyszłości?

W obu tych grupach etnicznych są młodzi, którzy pragną poświęcić swoje życie w służbie młodzieży, jak czynił to Ksiądz Bosko. W ciągu roku gościmy w naszej szkole tych, którzy przygotowują się do prenowicjatu, a którzy wchodzą w kontakt z innymi uczniami, “oddychając razem” tą samą atmosferą “wieloetniczną” i “międzywyznaniową”. Jeśli nowi “księża Bosko”, którzy wzrastają w Sri Lance, będą pielęgnować tego ducha, dar salezjańskiego charyzmatu wychowawczego dla tego kraju będzie ogromny i zmieni przyszłość tego narodu.

InfoANS

ANS - “Agencja iNfo Salezjańska” - jest periodykiem wielotygodniowym telematycznym, organem komunikacji Zgromadzenia Salezjańskiego, zapisanym w Rejestrze Trybunału Rzymskiego pod nr 153/2007.

Ta witryna używa plików cookies także osób trzecich w celu zwiększenia pozytywnego doświadczenia użytkownika (user experience) i w celach statystycznych. Przewijając stronę lub klikając na któryś z jej elementów, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies. Chcąc uzyskać więcej informacji w tym względzie lub odmówić zgody, kliknij polecenie „Więcej informacji”.