Sudan Południowy – Głód zmusza setki rodzin do szukania pomocy u salezjanów

06 marzec 2017

(ANS – Gumbo) – “Zdjęcia z Etiopii z 1984 roku, przedstawiające krańcowo wychudzone dzieci i milion osób zmarłych z powodu braku pożywienia na zawsze pozostaną w umysłach wielu ludzi Zachodu, kojarząc się z tym jednym strasznym słowem: głód” – napisał Carlos Laorden. “Są przypadki śmierci z powodu głodu. Nie wiemy ile, ponieważ nie mamy dostępu do danych” – stwierdza Luca Russo, specjalny doradca FAO. W tej katastrofalnej sytuacji salezjanie nie przestają być z ludźmi. 

Ograniczone zasoby salezjanów nie wystarczają, ale ci nie przestają pomagać w tej sytuacji głodu, jaka panuje w niektórych częściach Sudanu Południowego. Setki rodzin szturmują salezjańskie placówki w poszukiwaniu schronienia i pożywienia, nie czując się się bezpiecznie pośród przemocy i nie mogąc zdobyć żywności z powodu wysokiej inflacji i suszy.

Zajęcie się tymi ludźmi, którzy uciekają przed przemocą i udają się do ośrodków salezjańskich, by tam znaleźć bezpieczeństwo i jedzenie dla własnych dzieci, stało się absolutnym priorytetem dla Synów Księdza Bosko w ostatnich latach. Jednakże ta sytuacja uległa znacznemu pogorszeniu w ostatnich tygodniach z powodu klęski głodu.

“Nasze salezjańskie wspólnoty pracują z pełnym oddaniem, służąc wszystkim” – donosi ks. Shyjan, SDB. “Niestety, placówka salezjańska w Morobo została tymczasowo zamknięta z powodu przemocy i grabieży, jakiej doświadczyła, i zniszczenia naszej misji”. 

“W Gumbo mamy dwa obozy dla uciekinierów wewnątrznych, które mogą przyjąć tysiąc rodzin (około  10 tys. osób), ale udzielamy także pomocy setkom rodzin, które umierają z głodu z powodu panującego kryzysu. Również nasze ośrodki w Mori, Mafao, Mogri, Belyngang i Niseethy potrzebują stałego wsparcia, ponieważ ceny żywności wzrosły o 1000 % i ludzie nie mogą zakupić nawet najbardziej potrzebnych rzeczy” – wyjaśnia salezjanin misjonarz.

Także w Wau salezjanie pomagają tysiącom wewnętrznych uchodźców, którzy uciekają przed przemocą. “W ogrodzeniach naszego kościoła przebywa ponad 2500 osób, a na terenie naszej parafii znajdują się tysiące ludzi, którzy zostali rozlokowani w różnych pomieszczeniach znajdujących się wewnątrz miasta” – stwierdza ks. Shyjan.

ARTYKUŁY POKREWNE

InfoANS

ANS - “Agencja iNfo Salezjańska” - jest periodykiem wielotygodniowym telematycznym, organem komunikacji Zgromadzenia Salezjańskiego, zapisanym w Rejestrze Trybunału Rzymskiego pod nr 153/2007.

Ta witryna używa plików cookies także osób trzecich w celu zwiększenia pozytywnego doświadczenia użytkownika (user experience) i w celach statystycznych. Przewijając stronę lub klikając na któryś z jej elementów, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies. Chcąc uzyskać więcej informacji w tym względzie lub odmówić zgody, kliknij polecenie „Więcej informacji”.